Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

Fidanlarımız

Lime

Lime meyvesi citrus yani narenciye grubundan bir meyvedir.Esasen limona benzer ama meyve yapısı limon meyvesinden daha farklıdır.Lime meyvesi halk arasında çekikdeksiz limon olarak geçmektedir fakat doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir.Lime ve limon arasında ciddi oranda farklar mevcuttur.
Öncelikle lime çeşidinin asit değeri çok fazladır.Taze tüketim için çok uygun değildir.Her 2 iki bitkide narenciye yetiştiriciliği yapılabilen her yerde üretilebilir.Lime meyvesi limon meyvesinin hemen hemen yarısıdır.Ağaç gelişimleri ise aynıdır.
 
Dünya genelinde Meksika,  ve Güney Amerika ülkerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır halbuki ülkemizde de narenciye yetiştiriciliği yapılabilen her yerde yetiştiriciliği çok rahat bir şekilde yapılabilir.
 
Zagara Bianca İtalya'da doğan ve muhtemelen Acireale bölgesindeki 'Femminello' çeşidinin tomurcuğu sporu olarak gerçekleşen bir türdür.
Ülkemizde üretilen en eski limon çeşididir. Verimli bir çeşit olup düzenli meyve verir. Depolanmaya elverişli bir çeşittir. Hasat zamanı kasım ayında başlayıp şubat ayına kadar devam eder.
Türkiye'de üretilen en eski limon çeşididir. Kalın kabukludur. Şeker miktarı %8,81, asit miktar %7,16'dır. Meyve suyu miktarı çok yüksek değildir.
Türkiye dünyanın en fazla İnterdonato üreten ülkelerinden biridir. Türkiye'nin limon ihracatında önemli bir payı vardır. Limonlar arasında en erkenci olan çeşittir. Meyer’den daha erken hasat edilir
Türkiye de Adana ve Mersin illerinde yoğun olarak üretilen Meyer limon bölge çiftçisinin önemli bir gelir kaynağıdır. Diğer limon çeşitlerine göre tadı biraz tatlımsıdır ancak daha suludur. Sarı düz parlak ve ince bir kabuğu vardır.
Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

BİZE YAZIN

Fidanlarımız hakkında daha fazla bilgi alıp bizimle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.