Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

Fidanlarımız

Zagara Bianca

Zagara Bianca İtalya'da doğan ve muhtemelen Acireale bölgesindeki 'Femminello' çeşidinin tomurcuğu sporu olarak gerçekleşen bir türdür.Ağacı çok yüksektir, dalları dikensizdir ve yapraklar eliptiktir. 
İlginçtir ki, çiçekleri soluk beyaztır ve bu merak da bu çeşidin adını vermiştir. Genç sürgünler, açık yeşil renktedir ve limon ağaçları için çok nadir bulunan portakallarla çok benzerdir. Meyveleri orta boy (130-160 g) olup hafifçe yuvarlak tabanlı ve daha kalın, pürüzsüz ve sarı kabuklu tipik limon şeklindedir. Hamur sarı, çok sulu ve asitli (asitlerin% 6'sından fazlası) ve mükemmel kaliteye sahiptir. Halen bu çeşitlilik İtalya'nın başlıca pazarlama çeşididir. Genellikle daha kalın zarlar ve bazı tohumlar içeren 10 parçaya sahiptir. ' Zagara Bianco ' meyvesi Ekim'den Aralık ayına kadar olgunlaşır ve iyi depolama ve taşıma koşulları alır.
Ülkemizde üretilen en eski limon çeşididir. Verimli bir çeşit olup düzenli meyve verir. Depolanmaya elverişli bir çeşittir. Hasat zamanı kasım ayında başlayıp şubat ayına kadar devam eder.
Türkiye'de üretilen en eski limon çeşididir. Kalın kabukludur. Şeker miktarı %8,81, asit miktar %7,16'dır. Meyve suyu miktarı çok yüksek değildir.
Lime meyvesi citrus yani narenciye grubundan bir meyvedir.Esasen limona benzer ama meyve yapısı limon meyvesinden daha farklıdır.
Türkiye dünyanın en fazla İnterdonato üreten ülkelerinden biridir. Türkiye'nin limon ihracatında önemli bir payı vardır. Limonlar arasında en erkenci olan çeşittir. Meyer’den daha erken hasat edilir
Türkiye de Adana ve Mersin illerinde yoğun olarak üretilen Meyer limon bölge çiftçisinin önemli bir gelir kaynağıdır. Diğer limon çeşitlerine göre tadı biraz tatlımsıdır ancak daha suludur. Sarı düz parlak ve ince bir kabuğu vardır.
Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

BİZE YAZIN

Fidanlarımız hakkında daha fazla bilgi alıp bizimle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.