Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

Fidanlarımız

C-35

Akdeniz bölgesinde son yıllarda ismi sıkca duyulan ve üreticilerimiz tarafından merak edilen bu anaç çeşidi ile ilgili bilgi vererek sizleri bu konuda aydınlatmayı amaçladık. Bu anaç çeşidi nemetod ve Tristeza virüslerine karşı oldukça dirençli bir çeşit. 1985 Yılında, ‘C35’ ve ‘C32’ (‘Ruby’ portakal X Poncirus trifoliata portakalda) turunç melezi Riverside, Kaliforniya Citrus Research Center´ (Riverside, Kaliforniya Turunçgiller Araştırma Merkezi’) tarafından bulunmuş. O zamandan beri araştırma merkezinde anaç olarak kullanılmaktadır, çünkü bu melezler turunç Nematod, Phytophthora spp. ve Tristeza virüslere karşı oldukça dirençlidir. Diğer özellikleri hızlı büyüme, ağacın büyüklüğu, meyvenin iyi kalitesi ve verimi ve Phytophthora citrophthora turunçgiller Gummosis hastalığına karşı dayanıklılığı, soğuğa karşı dayanıklılığı dır. Bu anacın negatifleri ise : Citrus Exocortis Viroid’in, tuzluluk ve alkalikliğe duyarlılığıdır, ve Eureka limon çeşitleri aşılandığında iyi sonuç vermediği söylenmektedir

Turunç günümüze kadar Akdeniz Havzasında ve gerekse diğer turunçgiller üreticisi ülkelerde portakal, mandarin, limon ve altıntoplar için en çok kullanılan anaç olmuştur.
İtalyan kökenli bir anaçtır. Tristeza(Göçüren), Exocortis (Cüceleşme), Uçkurutan (Phoma tracheiphila) ve Psorosis hastalıklarına toleranttır.
Erkenci ve verimlidir. Kuraklık ve nematoda dayanıklıdır. pH7,6’ya kadar dayanabilir.
Fidanlı Mh. Tomruksuyu Beldesi Belediye Yanı SAMANDAĞ / HATAY / TÜRKİYE

BİZE YAZIN

Fidanlarımız hakkında daha fazla bilgi alıp bizimle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.